Į kovą prieš koronavirusą stos šunys

Į kovą prieš koronavirusą stos šunys

Prieš koronaviruso pandemiją kovojantis pasaulis ieško naujų ginklų ir jais pretenduoja tapti šunys. Specialiai šiam tikslui suburta mokslininkų grupė Londone tiki, jog ypatingai jautrią uoslę turintys šunys galėtų identifikuoti COVID-19 viruso nešiotojus, net jei šie nejaučia jokių simptomų.

Šiuo metu pradinėje stadijoje esantis projektas sutelktinio finansavimo pagalba renka lėšas – manoma, jog apmokyti keturkojai gatvėse ir kitose viešose vietose galėtų pasirodyti jau po dvejų mėnesių. Tiesa, iki tol reikia įrodyti, jog toks testavimas būtų iš tiesų veiksmingas.

Nors iš pirmo žvilgsnio tokia idėja gali pasirodyti kiek neįtikėtina, šunys jau yra užsitarnavę gerą vardą kaip pagalbininkai aptinkant onkologinius susirgimus, bakterijas ir neurologines ligas, pvz. Parkinsono ligą.

Išmokyti šunį atpažinti virusą nėra taip sudėtinga – viskas vyksta palyginamuoju būdu. Visi virusai turi savo specifinį kvapą, tad pakanka ištreniruoti šunį atpažinti kvapą sklindantį nuo virusinę infekciją nešiojančio žmogaus ir atskirti šį specifinį kvapą nuo kvapo, kuris sklinda nuo sveikų žmonių. Abejonės kyla tik dėl to, ar koronaviruso kvapas yra pakankamai intensyvus – ar šunų uoslė bus pakankamas resursas efektyviai ir tiksliai aptikti tokį kvapą?

Verta pažymėti, jog Londone dirbantys mokslininkai nėra vieninteliai, kurie siekia išmokyti šunis šio triuko – ta pačia kryptimi juda ir Filadelfijoje įsikūrusi „Penn Vet Working Dog Center“ bei „Dogs4Diabetics“ organizacijos. Pastaroji jau yra pasižymėjusi kuriant specialias šunų treniravimo programas – „Dogs4Diabetics“ sėkmingai moko šunis atpažinti savo šeimininkų cukraus lygio kraujyje pasikeitimus.

„Dogs4Diabetics“ atstovas ir įkūrėjas Mark Reufenacht teigia, jog tai nėra tiesiog bandymas pasipelnyti – vos tik įsitikinus, jog treniravimo programa yra efektyvi, ji bus nemokamai prieinama visiems.

Šiuo metu yra svarstoma apie 3 praktinius metodus panaudoti šunis stabdant pandemiją:

  1. Mobilieji patikros punktai. Turint omenyje, jog visame pasaulyje itin trūksta reagentų, šunys galėtų atlikti pirminę pacientų patikrą mobiliuosiuose patikros punktuose. Vėlgi, tai būtų įmanoma tik tuo atveju, jei šunų gebėjimas aptikti koronaviruso infekciją būtų pakankamai tikslus.
  2. Įėjimai į viešus pastatus. Šunys galėtų stovėti sargyboje šalia įėjimo į tokias masinio susibūrimo vietas kaip oro uostai ar prekybos centrai ir tikrinti įeinančius asmenis.
  3. Viruso aptikimas ant paviršių gydymo įstaigose bei viešose vietose.

Testuojant šiuo metu kuriamą programą bus pasitelkti graužikai. Artimiausia mėnesį mokslininkai dirbs būtent su žiurkėmis stengdamiesi išmokyti jas atskirti seiles bei orą, kurį išskyrė sergantys asmenys. Jei tai pavyks, sekantis žingsnis bus padaryti tą patį su prakaitu. Kaip manoma, virusas per prakaitą neplinta, todėl jei tokie bandymai pasitvirtins, testavimai atlikti su žiurkėmis bus atliekami ir su šunimis.

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), šunys negali platinti koronaviruso infekcijos ir iki šiol visame pasaulyje užfiksuotas vos vienas šuns apsikrėtimo atvejis. Jei tik toks bandymas pasiteisins ir šunys sugebės sėkmingai atpažinti sergančiuosius, situacija pasaulyje pasikeis iš esmės. Kaip žinia, didelės apimties testavimas ir infekuotųjų izoliavimas yra vienas iš svarbiausių elementų stabdant pandemiją, tad aktyvus šunų įtraukimas į testavimus galėtų išgelbėti milijonus gyvybių visame pasaulyje.

Palikite savo komentarą
Komentaras
Vardas
El. paštas